وقتی «ضامن آهو» کارفرما می شود…

جشن میلاد حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام
۲۵ مرداد, ۱۳۹۵
جشن سالروز پیوند آسمانی حضرت علی و حضرت فاطمه علیها سلام
۲۵ مرداد, ۱۳۹۵

لحظاتی با محمد خوارزمی، خواننده جوان و ارزشی کشورمان

Mohammad-kharazmi-Mohammad-Hosein-khatami-Deltangam

این روزها در کشورمان شاهد بروز و ظهور نسل جدیدی از خوانندگان و هنرمندان بااستعداد و جوان هستیم. در این بین آوا و نوای آنها که جزو هنرمندان متعهد و ارزشی محسوب می شوند، حقیقتا بیشتر از بقیه به دل ، جان و خاطر می نشینند. محمد خوارزمی یکی از همین عزیزان است. جوانی که کارش را با ذکر و مدح اهل بیت آغاز کرد و باور دارد اگر موفقیت و برکتی در این عرصه دارد، همه و همه از لطف آل الله است. به بهانه رونمایی از آخرین اثر او به نام «دلتنگم» در آستانه میلاد امام رئوف، با او به گفتگو نشستیم؛ اثری که به نام و یاد ضامن آهو سروده و اجرا شده. شما هم میهمان این بزم باشید.

* سلام. به عنوان اولین سوال لطفا کمی از سابقه فعالیت هنری تان در حوزه آواز برایمان بگویید.
من هم سلام عرض می کنم خدمت شما و همه عزیزانی که در راه ترویج ارزش ها قدم بر می دارند. بنده از سال ۱۳۷۶ فعالیت جدی ام را در زمینه مداحی شروع کردم. از همان سال ها در کنار مداحی مشغول یادگیری ردیف های آواز شدم، چرا که معتقد بودم هر کاری باید به صورت اصولی و حرفه ای شروع و ادامه پیدا کند حتی مداحی. بعد از این آشنایی تقریبا از سال ۸۹ وارد این بخش از کار موسیقی ارزشی شدم و تا هم اکنون که در خدمت شما هستم.
* با وجود فضاهای مختلف در حوزه موسیقی آن هم آواز، دلیل علاقه مندی تان را به خوانندگی در عرصه موسیقی ارزشی چیست؟
همان طور که اشاره کردید دنیای هنر و موسیقی خیلی فراگیر است. جدای این موضوع، انجام کارهای فرهنگی و آئینی خیلی سخت تر از بقیه کارهاست. شاید این مساله را دوستانی که در این بخش فعال هستند بهتر درک کنند. گاهی اوقات فعالیت های میدانی فرهنگی راحتتر انجام می شود ولی کارهای هنری با مشکلات بیشتری روبرو است. با این همه بنده با وجود همین سختی ها و مشکلات به دلیل عشق و علاقه ای که به این کار دارم تصمیم گرفتم  در قالب هنر و موسیقی ارزشی بتوانم پیمان را به مخاطبین عزیز برسانم.
* پس رویکردی دغدغه مدار دارید؟!
دقیقا همین طور است. هم بنده و دوستان دیگری که در زمینه مذهبی و آئینی مشغول خدمت هستیم، بی شک دغدغه مان اول ترویج مسائل ارزشی مان است. سالها قبل بود که به این نتیجه رسیدم که در قالب هنر موسیقی و آواز خیلی از حرف دل ها را می توان در این حوزه خیلی نرم و ظریف  عنوان کرد.
* مشوقی هم داشتید؟
بله. بنده در یک خانواده مذهبی بزرگ شدم. از همان بچگی پدرم و بقیه اعضای خانواده من را بسیار تشویق می کرد به مداحی و قرائت قرآن. در سالهای اخیر هم که همسرم بسیار کمکم کردند و انصافا همراه خوبی بودند برایم.
* قدری راجع به آخرین اثرتان برایمان بگویید.
این اثر فوق العاده برای بنده اهمیت دارد چون واقعا کمک های خود آقاعلی ابن موسی الرضا(ع) را در این کار حس کردم. اسم کار «دلتنگم» است که شعرش از سروده های سرکار خانم سیده زهرا حسینی هست. ملودی کار که برگرفته از یک ملودی لبنانی است حال و هوای کار را بسیار خاص و ویژه کرده.
* شعر این کار سفارشی بود یا بداهه؟
ملودی کار را که اتود زدم، سفارش شعر را به خانم حسینی دادم.
* چه شد که این کار با همکاری آقای خاتمی انجام شد؟
سوال خوبی کردید. ببینید دوستان زیادی برای همکاری در خواندن در این کار کاندید بودند اما واقعا فقط  می تونم بگم سید محمد حسین عزیز بودند که انتخاب خود آقا بودند برای این کار و قسمت شد در خدمتشان باشم.
* از نتیجه این کار و این همکاری راضی هستید؟
بله به جرات می توانم بگویم که طی این چند سال که کارهای متعددی در این زمینه تولید کردم هیچکدام به اندازه این کار دلم را راضی نکرده بود.
* هر اثری برای بالندگی و رشد احتیاج به یک سری حمایت های مادی و معنوی دارد، چقدر این اثر و مابقی آثار شما از این نعمت برخوردار بود؟
به مدد ائمه اطهار همیشه کار با تمام سختی هایش دست آخر به بهترین شکل پیش رفته. از نطر مادی که تا به حال مجموعه ای نبوده که بخواهد اسپانسر شود. هزینه ها از اسپانسری شخصی بوده که جا دارد همین جا از ایشان یاد کنم. از دوست عزیزم آقای میثم اکبری داریان بابتذتمام زحمت هایی که برای آلبوم «لحظه های آرامش» کشیدند؛ تشکر می کنم. از لحاظ معنوی هم که حین انجام وظیفه، حلاوتی از سمت حضرات ائمه اطهار به وجود آدم می نشیند که واقعا نمی شود وصفش کرد. با این وجود در یک جمله می توانم بگویم که بهشت واقعی در اختیار ائمه بودن است.
* آیا این اثر را به شخص خاصی تقدیم کردید ؟
این کار را  تقدیم می کنم به شهدای مدافع حرم که با دلتنگی به امام رضا(ع)چشم هایشان را بستند.

*نکته ناگفته ای مانده که مایل باشید در آن مورد صحبت کنید ؟
یک نکته هست که دوست دارم حتما به آن اشاره کنم. آن هم این که از تمام عزیزانی که صحبتهای بنده را می خوانند خواهش و دعوت می کنم که حمایتشان را از کسانی که در این
رصه فعالیت می کنند دریغ نکنند و بدانند که من و امثال من بعد از خدا و ائمه محتاج حمایت ها و تشویق هایشان هستیم .چرا که همان طور که مستحضرید گروه ها و افراد زیادی هستند که تبلیغات سو نسبت به اینگونه کارها می کنند.
* اثر بعدی تان در چه زمینه ای است؟
انشاا… اگر عمری باقی باشد در آستانه ورود به ماه محرم اثری در حال برنامه ریزی هست که به مدد حضرت به ثمر می رسد و تقدیم حضور علاقه مندان خواهد شد.

تهیه گزارش:سرکار خانم دوستکامی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *