مصائب و گناهان و کفاره گناهان

ما راحتی را در بهشت قرار داده ایم – آیت الله مجتهدی
مهر ۱۰, ۱۳۹۳
جملات کوتاه و اس ام اس درباره عید غدیر خم
مهر ۱۶, ۱۳۹۳

عبدالله بن یحیى بر امیرالمؤمنین وارد شد، صندلى در برابر آن حضرت بود، حضرت امر فرمود که بر آن کرسى بنشیند؛ عبدالله نشست ، چیزى نگذشت که چیزى بر سرش افتاد و سرش شکسته و خون جارى گشت حضرت امر فرمود آب آوردند و خون سرش را شستشو داد و فرمود: نزدیک شو به من، آنگاه دست بر شکاف سرش گذارد، در حالى که عبدالله سخت بى تابى مى کرد، جراحت سر را به هم آورد و بهبود پذیرفت ، گویا شکستگى پدید نگشته بود؛ پس از آن فرمود: اى عبدالله! سپاس خدایى را که قرار داد گرفتاریها را کفاره گناهان پیروان ما در دنیا، تا در فرمان بردن حق ، سالم بمانند و سزاوار مزد و اجر شوند. عبدالله عرض کرد:اى امیرالمؤمنین ، مجازات گناهان ما فقط در دنیاست ؟ حضرت فرمود: آرى، مگر نشنیده اى گفته پیامبر را که فرمود: الدنیا سجن المؤمن وجنه الکافر: دنیا زندان مؤمن و بهشت کافر است.

خداوند پیروان ما را در دنیا از گناهانشان پاکیزه گرداند به وسیله مصائب و ناراحتیها و به عفو خود، چنانکه مى فرماید: ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم و یعفو عن کثیر: آنچه مصیبت مى بینید از کردار خود شماست ، و بسیارى از آن بخشش مى کند.

آن گاه پیروان ما به قیامت وارد شوند و طاعتهاى آنان را زیاد کند و لکن دشمنان ما را خداوند در دنیا جزا دهد به طاعاتشان گرچه وزنى ندارد، زیرا طاعتشان اخلاص ندارد و چون وارد قیامت شوند، سنگینى گناهان و کینه هایشان به محمد و آل محمد و یاران واقعى آنان، بر شانه آنهاست و در آتش فرو روند.

عبدالله عرض کرد: اى امیرالمؤمنین استفاده کردم و به من آموختى، اگر به من مى فرمودید که چه گناهى سبب محنت مجلس شد، بسیار نیکو بود که دیگر مرتکب نشوم؟

حضرت فرمود: هنگام نشستن، بسم الله نگفتی، این مصیبت کفاره گناهت گشت، مگر نمى دانى که پیامبر از جانب خداوند مرا حدیث کرد که خداوند فرماید: هر کارى که در آن بسم الله گفته نشود، آن کار ناتمام خواهد ماند.

تفسیرالبرهان ج ۱، ص ۴۵٫

url1

1 دیدگاه

  1. مصطفي گفت:

    زهر چه غیر یار استغفرالله
    زبود مستعار استغفرالله

    دمی کان بگذرد بی یاد رویت
    از آن دم بی شمار استغفرالله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.